آنچه که باید در باره کرونا ویروس بدانیم               

بیماری COVID-2019 چیست؟

ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود.

علائم کووید-19 چیست؟

تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 هستند. بعضی از بیماران ممکن است علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد ، اسهال و... داشته باشند.این علائم معمولاخفیف هستند و شروع آن‌ها تدریجی است. برخی از افراد مبتلا ممکن است هیچ یک از علائم بیماری را تجربه نکرده و احساس ناخوشی نکنند.یشتر مبتلایان (حدود 80 درصد) بدون نیاز به درمان خاصی بهبود پیدا می‌کنند.در سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، بیماریهای قلبی یا دیابت دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است.

کووید-19 چگونه منتقل می‌شود؟

سایر افراد ممکن است بیماری را از فردی که به کووید-19 مبتلا است بگیرند.انتقال کووید-19 از افراد بیمار (حامل ویروس) به افراد سالم امکان‌پذیر است.این بیماری می‌تواند از طریق قطراتی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید-19 به اطراف پخش می‌شود، به دیگران نیز سرایت کند.این قطرات بر وسایل و سطوح اطراف فرد بیمار پخش‌ می‌شود.سپس سایرافراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم ها، دهان و بینی، به کووید-19 مبتلا می‌شوند.همچنین امکان ابتلا از طریق تنفس قطرات ناشی از سرفه یا بازدم فرد مبتلا به کووید-19 نیز وجود دارد.به همین دلیل، مهم است که از فرد مبتلا به کووید-19حداقل 2 متر فاصله بگیرید.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا
به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.در هنگام عطسه یا سرفه جهت جلوگیری ار انتشار قطرات ریز تنفسی حاوی ویروس حتما از دستمال کاغذی استفاده کنید و در صورت نبود دستمال کاغذی سرفه و عطسه خود را با خم آرنج بپوشانیدبا دیگران و به ویژه کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر و هشتاد سانتی‌متر فاصله داشته باشید.از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید. از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران خود داری کنیداز خوردن مواد خام و نیم پز خود داری کنیدسطوح آلوده را با مواد ضد عفونی کننده الکلی ، آب و صابون و مواد شستشو دهنده مثل وایتکس تمیز کنید ودر خارج از خانه از ماسک استفاده نمایید